Nevsehir Haberleri Nevsehir Son Dakika

Nevşehir'in Güçlü Sesi, Nevşehir Haber, Kapadokya Haber, Kapadokya Haberleri, Nevşehir Yerel Haberleri

ND Haber

Uzer Döviz Karşısı Göreme Office 9. Kat ND Haber
bilgi@ndhaber.com.tr

NEVÜ’de İki Kuşağın Gözünden Sağlık ve Yaşlanma Bağlamında TÜBİTAK Projeleri Konulu Panel Düzenlendi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından TÜBİTAK 2209-A Projeleri kapsamında “İki Kuşağın Gözünden Sağlık ve Yaşlanma Bağlamında TÜBİTAK Projeleri” konulu panel düzenlendi.

NEVÜ’de İki Kuşağın Gözünden Sağlık ve Yaşlanma Bağlamında TÜBİTAK Projeleri Konulu Panel Düzenlendi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından TÜBİTAK 2209-A Projeleri kapsamında “İki Kuşağın Gözünden Sağlık ve Yaşlanma Bağlamında TÜBİTAK Projeleri” konulu panel düzenlendi.

NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Karavezir Salonu’nda düzenlenen panelin açılışına; NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Nevşehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar, NEVÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kamuran Özdil, Hacı Bektaş Rıfat Kartal Huzurevi sakinleri ve Avanos ilçesinden yaşlılar, üniversitenin akademik ve idari personeli, öğrenciler ile davetliler katıldı.

Rektör Aktekin: Toplum Yararına TÜBİTAK Destekli Projelere Büyük Önem Veriyoruz

Panelin açılışında konuşan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, üniversite olarak öğrencilerin eğitimleriyle birlikte her alanda olduğu gibi toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak projelere de büyük önem verdiklerini söyledi.

Aktekin, “Bildiğiniz üzere üniversiteler sadece öğrencilere belli konularda ders verilen yerler değil, kamu kaynaklarıyla, akademisyenleri ve öğrencileriyle birlikte hareket ederek toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak projeler, katma değer üreten birer kurumlardır. Ülkemizde birçok proje desteği sunan kurum ve kuruluşlar bulunmakta olup özellikle TÜBİTAK tarafından hem akademisyenlere hem de öğrencilere yönelik çeşitli alanlarda destekler verilerek kaynaklar sağlamakta. Biz de üniversitemiz akademisyen ve öğrencilerini toplum yararına da projeler üretmeleri için teşvik ediyoruz. Bunun bir sonucu olarak da bugün öğrencilerimizin yaşlılarımıza yönelik başarılı bir şekilde gerçekleştirdikleri TÜBİTAK destekli projelerini yakından tanıyarak sonucu hep birlikte göreceğiz. Ben bu vesileyle şahsım, üniversitem ve şehrimiz adına yaşlılarımıza yönelik hazırladıkları bu başarılı projelerinden dolayı akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, destekleri bulunan herkese de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İl Müdürü Açar: Ülkemizde Son Yıllarda Yaşlılarımıza Sunulan Hizmetlerde Büyük Atılımlar Gerçekleştirildi

Nevşehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından son yıllarda yaşlılar ve bakıma muhtaç bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak hizmet ve destek alanında büyük atılımlar gerçekleştirildiğini söyledi.

Açar,” Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından yaşlılarımıza yönelik uluslararası düzeyde politika ve stratejiler belirlenmekte, bunlar izlenmekte ve değerlendirmeler yapılmaktadır. İl Müdürlüğü olarak bizlerde İlimiz genelinde yaşlılarımıza ve bakıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik kurum ve kuruluşlarla, gönüllü sivil toplum kuruluşlarıyla önemli çalışmalar yürütmeyiz. Bu kapsamda üniversitemizle de Rektörümüz Prof. Dr. Semih Aktekin‘in destekleriyle yaşlılarımıza yönelik önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bugün ise üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun TÜBİTAK destekli olarak yaşlılarımıza yönelik yürüttükleri çalışmaların bir çıktısı olarak bir adayız. Sayın Rektörümüze, projenin yürütülmesinde desteği ve emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Özdil: Bu Projelerle İle Üniversite, Toplum Ve Nesiller Arası Dayanışma Kapsamında Uygulanacak Örnek Bir Model Oluşturmayı Hedefledik

NEVÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kamuran Özdil ise Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakımı Programı öğrencileri tarafından ‘TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri’ kapsamında yürüttükleri projelere değindi. Özdil, “Günümüzde dünyada ve ülkemizde yaşam süresinin artması ve yaşlı nüfusun artmasına bağlı olarak sağlık bakım gereksinimleri de artmıştır. Bu gereksinimlerin, fiziksel, ruhsal ve sosyal alanlarda olduğu ve pandemi nedeniyle daha da derinleştiği söylenebilir. Bu bağlamda öğrencilerimiz projelerini; yaşlıların kısa ve uzun vadede yaşayacakları sağlık sorunlarının önlenmesine ve sağlığın iyileştirilmesine yönelik dış mekan aktivitesi çerçevesinde geliştirmiştir. Projelerimizde odak noktamız iki kuşağı yani yaşlılar ve gençleri bir araya getirerek, öğrenciler için motivasyon kaynağı oluşturması, gençleri yaşlı bireylerle çalışmaya teşvik etmek, sonraki yıllar için gelenekselleşerek üniversite, toplum ve nesiller arası dayanışma kapsamında uygulanacak örnek bir model oluşturması hedeflenmiştir. Bu etkinliklerden elde edilen çıktıyı bir kaç kelime ile özetleyecek olursam kıymetli büyüklerimiz ve gençlerimiz sevgiyi, bilgiyi, deneyimi, çabayı, bilgeliği ve birlikteliği deneyimlemişlerdir” diye konuştu.

Özdil konuşmasının sonunda projeye vermiş oldukları desteklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin’e, projede görev alan akademik ve idari personel ile öğrencilere, projelerin gerçekleştirilmesinde iş birlikçi yaklaşımları ve izinleri için Avanos Kaymakamı Olgun Öner, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar ve Hacı Bektaş Rıfat Kartal Huzurevi Müdürü Mehmet Akgöl ile ekibine teşekkür etti. 

Panel bölümünde ‘’Sağlık ve Aktif Yaşlanma Örneği: İki Kuşak Bir Arada Üniversite Eğitiminde” projesinin yürütücüsü olan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Yaşlı Bakım Programı öğrencisi Hatice Kodaş ve Proje katılımcısı olan Avanos ilçesinden Munise Deniz ile birlikte birer konuşma gerçekleştirdiler.

“Yaş Aldığın Şehirde Turist Olmak: Yaşlıların Gözünden Kapadokya ve Yaşlıların Sağlığına Yansımaları” projesinin yürütücüsü olan SHMYO Yaşlı Bakım Programı Öğrencisi Nefise Gören ve Proje katılımcısı olan Hacıbektaş Rıfat Kartal Huzurevi Sakini Ahmet Çetinkaya birer konuşma gerçekleştirdiler

Soru - cevap kısmının ardından panel, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Nevşehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar ve NEVÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kamuran Özdil’in projede ve panelde emeği geçen akademisyen, öğrenci ve yaşlılara katılım ve teşekkür belgelerini vermeleri ile sona erdi.   

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *