Nevsehir Haberleri Nevsehir Son Dakika

Nevşehir'in Güçlü Sesi, Nevşehir Haber, Kapadokya Haber, Kapadokya Haberleri, Nevşehir Yerel Haberleri

ND Haber

Uzer Döviz Karşısı Göreme Office 9. Kat ND Haber
bilgi@ndhaber.com.tr

Ürgüp'te Miraç Kandili Programı Yapıldı

Ürgüp'te Miraç Kandili Programı Yapıldı

Rahmet ve mağfiretin coştuğu üç aylardan Recep-i Şerifin 27. Gecesini şereflendiren Miraç Gecesi vesilesiyle, ilçemiz Musalla Cami'inde Miraç Kandil Programı yapıldı.

Yatsı namazı öncesi İlçe Müftüsü İsmail KARADAVUT’un sohbetleri ile başlayan Miraç Kandil Programı, cemaatle kılınan yatsı namazı sonrası Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif ile devam etti.

Karadavut sohbetlerinde; “Her peygamber, hayatlarının "bittim" noktasında miraçla teselli edilmiştir. Miraç bir manada peygamberlerin zahmetli, çileli tebliğ hayatları için sunulmuş ilahi bir teselli armağanı, manevi bir hediyedir.  

Bugün Alemlerin Sultanının miraçla teselli edildiği mübarek miraç gecesidir. Bu durum Kur’an-ı Kerim’in İsra suresinin ilk ayetinde şöyle anlatılmaktadır: "Kulu Muhammedi bir gece Mescid-i Haram’dan, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Doğrusu O, işitir ve görür.”

Hicretten bir buçuk yıl kadar önce gerçekleşen, beşer anlayışı çizgisinin ötesinde olan akıllara durgunluk veren bu geceden sevgili peygamberimiz bir çok hediye ile dönmüştür. “Gözümün nuru” diye nitelediği beş vakit namaz, mirâç hediyelerinin ilkidir. Miracın ikinci hediyesi, Allah’a ortak koşmayan kimselerin günahlarının bağışlanacağı ve sonunda cennete girecekleri müjdesidir. Miracın üçüncü hediyesi ise, “Âmenerrasulü” diye başlayan Bakara suresinin son iki ayetidir. 

Filistin’de, Gazze’de, Miracın basamağı Mescid-i Aksâ’da yapılan zulüm ve soykırımda hayatını kaybeden kardeşlerimize dua ediyoruz. Rabbim şu mübarek gecede mazlum ve mağdur coğrafyalara barış ihsan eylesin, zalimleri zelil kılsın, ehli islamı mansur ve muzaffer eylesin.

Bugün ayrıca millet olarak hepimizin ciğerini dağlayan asrın felaketi 6 Şubat Depremlerinin 1. yıl dönümü. Yüce Rabbimden ahirete irtihal eden her bir kardeşimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Cenab-ı Hak ülkemizi, milletimizi ve tüm insanlığı her türlü afetten muhafaza eylesin. Miraç gecemiz mübarek olsun.” dedi.

İlâhî bir rahmet ve sekînet vesilesi olan Miraç Kandil Programı dualarla tamamlandı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *